Medlemsinloggning
Malmö logga
  • Om Rotary
    • Om Rotary
    • Procedurhandboken 2019
  • Om Malmö Rotaryklubb
    • Historik
      • Malmö Rotaryklubb 1933
      • Malmö Rotaryklubb 1960
      • När Rotary kom till stan - 1928-1978
      • Jubileumsskriften Malmö Rotaryklubb 90 år
    • Styrelse, funktionärer och stadgar
      • Styrelse 2022-2023
      • Funktionärer
      • Stadgar
    • Gästvärdslista
    • Malmö Rotaryklubbs bidrag till de globala målen
  • Kommande evenemang
  • Kontakta oss

Evenemang

Kalender Grid
Lista
Filtrering

Visa evenemangstyp

Last hidden column for tag filter
26
jan
2023
Fyra klubbars lunch med Thomas Frostberg
26 jan 2023 12:15 - 13:15
Hur mår näringslivet i sydvästra Skåne?
 
Torsdagen den 26 januari besöker Thomas Frostberg oss på vår gemensamma "fyra klubbars lunch".
 
Thomas är en av Sveriges främsta ekonomi- och näringslivsjournalister med lång erfarenhet från Sydsvenskan, DN, Rapidus och Dagens Industri. Vi kommer att få Thomas input på dagens näringsliv i sydvästra Skåne. Hur ser situationen ut idag? Vilka är utmaningarna? Vilka är möjligheterna?
 
Varmt välkomna på torsdag den 26 januari!
02
feb
2023
Mattias Wallergård - Virtual Reality i äldreomsorg
02 feb 2023 12:15 - 13:15

Bristerna i svensk äldreomsorg sattes i blixtbelysning under pandemin. Framför allt blev det tydligt hur isolerade många äldre människor på vårdboenden riskerar att bli. Kan så kallad Virtual Reality-teknik (VR) användas för att skapa meningsfulla och stimulerande aktiviteter för människor som ofta har väldigt begränsad interaktion med omvärlden?

Mattias Wallergård är docent på Lunds tekniska högskola och jobbar med människocentrerad design av virtuella miljöer.

09
feb
2023
Caroline Olsson: Tarmbakterier - vägen till hälsa
09 feb 2023 12:15 - 13:15

Caroline Lilja Olsson är marknads- och försäljningsinriktad VD på Nordic Rebalance, ett svensk-danskt företag som utvecklat ReFerm, ett postbiotikum innehållande bland annat kortkedjade fettsyror och andra molekyler som framkommer vid den mikrobiella fermenteringen och som visat klinisk effekt i två publicerade studier. Tidigare arbetade Caroline på Skånemejerier, i 25 år, varav de sista 11 åren som marknadsdirektör med ansvar för varumärken, kommunikation, hållbarhet och under en tid även forskning och utveckling.

16
feb
2023
Fyra klubbars lunch med Ulrika Geeraedts
16 feb 2023 12:15 - 13:15
Torsdagen den 16 februari besöker Ulrika Geeraedts oss på vår gemensamma "fyra klubbars lunch". Ulrika kommer att prata om nya stambanor och infrastrukturutveckling.
 
Ulrika Geeraedts är sedan 1 oktober 2022 Programdirektör för Sveriges stora infrastrukturprojekt Nya Stambanor på Trafikverket. Dessförinnan var hos Utvevecklingsdirektör i Region Skåne och i Region Jönköping. Hon har 15 års chef och ledarerfarenhet från offentlig sektor och dessförinnan 11 år internationell erfarenhet i privat sektor. Ulrika är bosatt i Malmö, har tre egna barn och ett fosterbarn. Hon är utbildad statsvetare och dokumentärfilmare med studier i flera länder. 
 
Hur är det att leda ett av Sveriges mest omtalade projekt som dessutom stoppades den 23e december 2022? Eller vad var det som  hände och vad händer nu? Hur fungerar infrastrukturplanering i Sverige och vad betyder det när det sägs att det råder kapacitetsbrist? Detta och mer kommer att diskuteras under lunchträffen den 16 febryari.
 
Varmt välkommen!

Prenumerera på denna kalender

Genom att lägga till adressen nedan i din kalender visas aktuella event.

Hjälp mig att lägga till det här abonnemanget till min:

  • Outlook-kalender
  • Google Calendar
  • Apple Calendar
Redigera denna sida
Drivs av ClubRunner © 2002–2023  Alla rättigheter förbehållna.
Integritetspolicy | Online-hjälp | Systemkrav